A modern technológia megnyitotta az utat olyan innovatív fogászati technikák és eljárások előtt, amelyek néhány évtizeddel ezelőtt még elképzelhetetlenek voltak. Vitathatatlan, hogy a fogászat fejlődése gyorsabb, mint sok más orvosi terület. A szakemberek a pontosságra, az előrejelzésre, a biztonságos és hatékony fogászati oktatásra, valamint a minőséget nem veszélyeztető gyorsaságra összpontosítanak. Az alábbiakban megvitatjuk a digitális fogászat tíz legmodernebb technológiáját, amelyek valószínűleg fontos szerepet fognak játszani a jövő fogászati gyakorlataiban.
Digitális képalkotás
Ez a technológia intraorális és digitális kamerákon alapul, amelyek álló- és mozgóképek segítségével képesek dokumentálni a páciens fogainak, ínyének és szájának klinikai állapotát. A digitális intraorális szkennerek kicsik, egyszerűen használhatók és könnyűek. A digitális képalkotás gyorsabb vizsgálatokat tesz lehetővé, kevesebb sugárterhelést okoz a pácienseknek, és kevesebb hulladékot termel.
Ilyen képalkotó technológia a Canary-rendszer. A rendszer része egy kézben tartható eszköz, amely a fogfelületek vizsgálatához szükséges lézersugarakat bocsát ki. Amikor a lézer fény megvilágítja a fogat, a rendszer méri a fogról visszaverődő fényt és a visszasugárzott hőt. A berendezéssel a fog mélyebb rétegeibe is be lehet tekinteni. A lézersugár frekvenciáját változtatva elkészíthető a fog „mélységi profilja”, amely segítségével a fogorvosok a felszín alatt 5 mm-re lévő 50 mikronos szuvasodást is felismerhetik. A Canary-val vizsgálhatók a zománc-, gyökér-, és rágófelületek, a fogak közötti és a már meglévő tömések körüli területek is.
Lézeres technológiák
A lágyszöveti lézereket kisebb fogínyműtéteknél használják, míg a keményszöveti lézerek hamarosan helyettesíthetik a szuvasodás eltávolítására használt durva fúrókat. A lézerek nagyon kicsi, digitálisan vezérelt tükröket használnak, így könnyebbé és gyorsabbá téve a kezelési folyamatokat.
A lézer nem okoz vérzést, alig vagy egyáltalán nem okoz kényelmetlenséget, és nem igényel varratokat. Továbbá, a lézerrel végzett munka felgyorsítja a kezelési időt, így csökkentve az orvos szék idejét.
Digital Smile Design
A Digital Smile Design (DSD) 3D fényképeket és videókat készít a száj minden szegletéről. A DSD a digitális fogászat talán leginkább innovatív formája, mert ez egy tervezési eszköz a diagnózis, a kiszámíthatóság és a fogorvos-beteg kommunikáció javítására.
A digitális designra használt intraorális szkennerek digitális fájlokat hoznak létre, melyeket speciális szoftverekbe importálnak. A fogorvosok ezután átnézik a lenyomatokat, majd tervező szoftver segítségével megtervezik a páciens fogsorát. Az ilyen technikával készült lenyomatok az arc esztétikáját fiyelembe véve segítenek a valósághűbb modellezésben.
CRISPR
A CRISPR egy úttörő genomszerkesztési módszer, amely a fogászat tudománya számára óriási előrelépést jelenthet. A kutatók módszereket fedeztek fel a szájüregi rákkal kapcsolatos gének izolálására és eliminációjára. CRISPR technológiát is alkalmaznak a plakk képződéséért felelős baktériumok kezelésére.
Regeneratív fogászat
A regeneratív fogászat megkérdőjelezi azt az előzetes elképzelést, hogy életünk későbbi szakaszában elveszíthetjük fogainkat. Ez a tudomány az öngyógyító fogakra és a sérült fogak biológiai terápiájára összpontosít.
A kutatók olyan fogtöméseket fejlesztettek ki, amelyek lehetővé teszik a fogak regenerálódását. Ezek a tömések serkentik az őssejteket, melyek elősegítik a dentin képződését, lehetővé téve a fogbetegségek által károsodott fogak újbóli növekedését.
Számítógépes tervezés és 3D nyomtatás
A számítógéppel segített tervezés (CAD) és a számítógéppel segített gyártás (CAM) technológiák hatalmas előrelépésnek számítanak, így a 3D nyomtatás - mely életre hívja a digitális lenyomatokat - része a fogászati laborok eszköztárának.
A CAD/CAM technológiával a korona előkészítéseként megfúrják a fogat és számítógéppel képet készítenek. Ezt a képet a rendszer egy másik eszközre továbbítja, majd a fog helyreállítása következik.
3D nyomtatási technológia alkalmazásával javíthatók a munkafolyamatok, csökkenthetők a hibák és a szükséges munkaerő mennyiség, majd végső soron költséghatékonyabbá teszi a digitális fogászati eljárásokat.
Virtuális valóság (Virtual Reality)
A virtuális valóság (VR) elzárja a külvilágot egy dedikált headset segítségével, amely virtuális környezetet hoz létre a felhasználó számára. Egy virtuális valóság-kamera segítségével a sebészek streamelhetik a műtéteket szerte a világon, míg az orvostanhallgatók megtapasztalhatják, hogy VR-fejhallgatójuk segítségével „ott vannak” egy-egy beavatkozásnál. Ez óriási lehetőség a pandémiát követő fogászati továbbképzések tekintetében.
A technológia arra is használható, hogy a fogorvosok szimulációk segítségével eltereljék a páciens figyelmét egy kellemetlenebb beavatkozás közben. Egy tanulmányban, ahol a páciensek olyan VR szemüveget használtak, amely megnyugtató, természeti jeleneteket vetített, azok később pozitívabban emlékeztek a kezelésekre.
Kiterjesztett valóság (Augmented Reality)
A fogászatban az AR-t oktatási és klinikai célokra egyaránt használják. A tréning közben az AR-szoftver egy próbababával van párosítva, melyen a tanulók végezhetnek fogászati beavatkozásokat, miközben azonnali visszajelzést kapnak munkájukról. Ez segít a tanulóknak gyorsabban felismerni a hibákat és a sikereket, felgyorsítva tanulásukat és kézi készségeik fejlesztését.
Az AR elterjedt a rekonstrukciós és esztétikai eljárásokban, ahol a betegek láthatják, hogyan fognak kinézni a kezelés után. A virtuális ábrázolások az eljárás előtt a fogaik képére kerülnek, így a páciensek és a fogorvosok együtt dolgozhatnak a kívánt eredmény elérése érdekében.
Intelligens fogkefék
Az intelligens fogkefék gondoskodnak arról, hogy a fiatalabb páciensek a megfelelő módon mossák fogaikat egy beépített alkalmazás segítségével, amely fogmosás közben szórakoztató játékokkal tereli el a gyerekek figyelmét. Ily játékos módon beépíthető a helyes fogmosás szokása a kicsik mindennapjaiba.
Egyes intelligens fogkefék markolatába érzékelők vannak beépítve, amelyek valós idejű visszajelzést adnak a nyomásról, valamint arról, hogy a páciens hol és hogyan mossa a fogait. Ezek az adatok egy alkalmazáson keresztül nyomonkövethetők.
Mesterséges Intelligencia (Artificial Intelligence)
A fogorvosok hamarosan integrálják a mesterséges intelligencia algoritmusait a meglévő szoftverekkel, hogy a klinikusok megtalálhassák pácienseik számára a legjobb fogászati módszereket. Intelligens algoritmusok építhetők be az egészségügyi rendszerekbe az egészségügyi adatok, kutatási eredmények és kezelési technikák elemzéséhez.
A kutatók gépi tanulási módszert fejlesztettek ki a szájüregi rákos sejtek közelében lévő immunsejtek pontos számszerűsítésére. Az ilyen AI technológia betekintést enged a fogorvosok számára a rákos betegség terjedésébe, ami segít az egészségügyi szakembereknek meghatározni a páciens túlélési esélyeit. Az AI tudósai neurális hálózatokat is használnak a röntgenfelvételen történő fogszuvasodás és a fogágybetegség kimutatására.
Forrás
Comments